Solak, Solaklar, Solak Olma, Solak Çocuk, Sol el, Solyan

Kapat

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Yasemin Biçer Gömceli, sol el kullanım sıklığının dünyada yüzde 10, Türkiye’de ise yüzde 5 civarında olduğunu belirterek, dünyaya göre görülme sıklığının Türkiye’de az olmasının, toplumsal baskıdan kaynaklandığını söyledi.

Yetişkinlerin solak olduğunu fark ettikleri çocuğu sağ elini kullanması yönünde zorladığını anlatan Gömceli, şöyle konuştu:

“Büyükler, solaklığı bir eksiklik veya hastalık olarak algılıyor. Günlük yaşamdaki sıkıntıları dışında solak olmak bir sorun değildir. İlkokuldan beri düşünün kolunuzu koyacağınız masa, sandalyeler sağ kola göre hazırlanıyor. Bunu dışında tüm düzenlemeler, trafik, yönler hepsi sağlaklara göre hazırlandığı için solakların kaza yapma riskleri daha yüksek ama günlük hayatta sol elini kullanmanın bir dezavantajı yok.”

Solakların bazı spor alanlarında sağlaklara göre daha avantajlı olabildiğini belirten Gömceli, “Eskrim, tenis, futbol gibi… Buna örnek olarak futbolcu Pele gösterilebilir ki kendisi bir solaktır (Solaklar.net Pele’nin solaklığı bilgisinin doğru olmadığını biliyor. Attığı gollerin neredeyse sadece %10’unu sol ayağıyla atan, her fırsatta topu sağ ayağına alan Pele’nin imza atarken de sağ elini kullandığını düşünürsek bu bilgi eğer Pele ambidexter değilse yüksek ihtimalle çok bilinen yanlışlardan bir tanesi). Beynimizin sağ yarısı daha çok sanatsal ve görsel faaliyetleri, sol yarısı ise daha çok kuralları yönetir. Sağ, duygusal iken sol beyin ise matematiksel, kuramsaldır. Da Vinci, Mozart, Einstein, Büyük İskender solaktır” şeklinde konuştu.

Yazar Hakkında

Anonim {Solaklar}admin@solaklar.net

Solaklar, solak, sol elini kullanan, her iki elini de kullanmaya çalışan insanların sol el duyarlılığını geliştirmek, dönüşmeden, solak olarak kalarak da başarılı olunabileceği fikrini yaygınlaştırmayı hedeflemiş bir portal projesidir. Destek olmanız bizi sevindirir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.