Solaklığın kökeni ve Einstein’ın solaklığı – Solaklar.NET

Solaklığın kökeni ve Einstein’ın solaklığı

İnsanların niye solak ya da sağlak oldukları, solak olanların diğerlerinden farklı özellikleri ya da eksik yanları olup olmadığı yıllardır araştırılıyor. Alman psikolog Kurt Müller, solak olmanın gizemlerini çözmeye çalışan bilim adamlarından biri ve insanların niye solak oldukları sorusunun kesin bir yanıtı olmadığını söylüyor.

Kurt Müller, sağlak ya da solak olmanın beynin çalışmasıyla bağlantılı olduğuna inanıyor. İnsanı beyninin sağ yarısı yönlendiriyorsa solak, sol yarısı yönlendiriyorsa sağlak oluyor. Yani genellikle beynin hareketlerimizi yönlendiren yarılarıyla sağlak veya solak olma arasında ters orantı var. Kadınlarda bu ters orantının olmadığı, kadın beyninin simetrik olarak vücudun sağ ve sol tarafının kullanımını etkilediği söyleniyor.

Çoğu bilim adamı, beynin sol bölümünün yalnız konuşmayı ve mantıksal düşünmeyi, hesap yapmayı, sağ tarafının ise yaratıcılığı, fanteziyi yönlendirdiğini düşünüyor. Ama Kurt Müller, “Bir taraf ağırlıklı olsa da iki taraf her aktivitede ortak çalışır” diye ekliyor. Yani hesap yaparken sol tarafa daha çok iş düşüyor, ama yaratıcı sağ taraf da beynin sol yanına yardım ediyor.

EINSTEİN’IN SOLAKLIĞI

Ama bazı bilim adamları Einstein’ı örnek göstererek yukarıdaki tezlerin zayıf olduğunu öne sürüyorlar. Einstein, hem solak, hem de dünyanın matematiğe kafası en çok çalışan insanlarından biri.

Ters orantıya göre Einstein’ın beyninin “yaratıcı” bölümünden, yani sağ yönünden yönetildiğine inanmak zorlaşıyor.

Müller’e göre Einstein’ın mantıksal düşünme ve yaratıcılık merkezleri, ikisi birden sağ tarafta bulunuyordu. Kurt Müller, Einstein’ın çok yaratıcı bir insan olduğuna ve yaptığı işin yaratıcılık olmadan yapılamayacağına işaret etmeyi de ihmal etmiyor.

Beethoven, Mozart, Leonardo Da Vinci gibi birçok sanatçının solak olması ise, beyinlerinin yaratıcı tarafının daha çok çalıştığı tezini doğruluyor.