Solaklar ve yazının yönü sorunu – Solaklar.NET

Solaklar ve yazının yönü sorunu

Latin alfabesi hepimizin bildiği gibi soldan sağa doğrudur. Harfleri tek tek yazarken, bir solak veya sağ elini kullanan için özgün bir sorun yoktur. Teorik olarak, her iki elle güzel ve düzgün yazı yazılabilir fakat pratikte ise sol eli kullananı bir açmaz beklemektedir. Sağ el ile yazı yazarken, harfler ve satırlar gözönünde, açıkta durmaktadırlar. Çünkü Latin abecesiyle soldan sağa yazarken, eliniz yazı üzerinde durmaz. Oysa sol elini kullanarak yazı yazarken, satır ilerlerken, maalesef eliniz yazıyı kapatmaktadır. Neredeyse sadece son yazdığınız harfi görmektesiniz.

Yazdığınız yazının doğru mu yanlış mı olduğunu anlamak için elinizi kaldırmak zorundasınız. Ya da, kolunuzu 180 derece çevirerek yazmanız gerekir. Televizyonda ABD Başkanı Obama’nın yazı yazarken veya imza atarken rastlarsanız, kolunun pozisyonuna dikkat edin, ne demek istediğimi anlayacaksınız…

Bu yüzden, solakların yazısı kötü olabilir.

İçlerinde hep sağdan sola yazma isteği vardır. Hatta bunda da başarılı bile olurlar. Ben bile sağdan sola yazıları ters olarak çok hızlı yazanlardanım. Bunu arada şov olarak yapıp çevremi şaşırttığım bile olur.
Leonardo Da Vinci’nin neden böyle yazma isteğini şimdi daha iyi anlıyorsunuzdur. Yani sadece şifreleme değil, aynı zamanda huzur veren bir zorunluluk..

solakyaziyonu

Ama bu ters yazıyı okumada o kadar da başarılı değiliz. Yani en az sağ elini kullananlar kadar.
Ayrıca buna göre Arapça’nın tam solaklara göre bir yazı dili olduğu söylenebilir. Hiç araştırmadım, ama solak hattatların tarihte sağ elini kullananlara göre daha başarılı olmuş olabilirler.

Tabii ki solakların Harf Devrimini reddetmeleri düşünülemez ama en azından, bütün dünyada, Latin abecesini kullanmak zorunda bırakılan solakların sıkıntısı özümsenmelidir.

Solaklarda bilgisayar kullanımı ve imlecin yönü

Farenin hükmettiği imleç, bir işaretleyici pozisyonunda durduğunda, okun yönü sağdan sola doğrudur.

Neden?

İmleç, sağ elimizde elimizde tuttuğumuz bir kalem veya bir araç gibidir. Sivri ucu ile nesneleri taşır, düğmelere tıklatırız. Çünkü fareyi sağ elimizde tuttuğumuzda, sanki bir kalem ya da tornavida… tutar gibiyizdir. Doğal olarak, ucu da sağdan sola doğru olacaktır.

Peki fareyi sol eliyle tutan biri için durum nedir?

solakbilgisayar

Ben söyleyeyim: Kalemin veya tornavidanın ucu başka yöne, eliniz başka yöne doğru olacağı için aracınıza hükmetmeniz ya sınırlı, ya da sorunlu olacaktır…

Ya da yapacağınız iş beceriksizce… Bunun sonucu olarak da başarısız olacaktır.

Sadece umursamaz bir imleç tasarımı yüzünden bugüne kadar bütün solaklar ekran başında başlangıçta zorlanmışlardır. Hatta solaklar bile bunun farkında değillerdir. Çünkü sağ elini kullananların da aynı sorunu yaşadıklarını sanırlar..
Solakların kendileri bile solaklığa karşıdırlar çoğu kez.

Tuncer ÖZKAN / Grafikerler.org