Solaklar ile İlgili 17 İlginç Bilgi (Video) – Solaklar.NET

Solaklar ile İlgili 17 İlginç Bilgi (Video)

Bilim insanları neden çoğumuzun sağlak, bazılarımızın ise solak olduğunu açıklayamıyor. Ancak bir araştırmaya göre, solak olmayı yüzde 25 oranında genlerimiz belirliyor.

Ünlüler arasında, Brad Pitt, Angelina Jolie, Arif Sağ, Julia Roberts, Nicole Kidman, Jim Carrey, Cengiz Çandar, Bill Gates, Steve Jobs, Robert De Niro, Gülse Birseli, Tom Cruise gibi pek çok solak var.

Amerikan-Baskanlari
Amerika Başkanları Obama, George W. Bush, Bill Clinton, John Kennedy solak olduğu için Amerikalıların solak başkanları sevdiği söyleniyor.

Bir araştırmaya göre, solaklar okul hayatında sağlaklara göre daha başarısız. Hatta solak kız öğrenciler yaşıtı solak erkeklere göre daha da başarısız.

Tam olarak solak olduklarını söyleyemesek de erkek kediler daha çok sol patilerini kullanıyor.

Amerika ve İngiltere’yi kapsayan bir araştırmada 47 bin kişiye bakarak solakların sağlaklara göre yüzde 11 daha az para kazandıkları ortaya çıkarılmış.

Osmanlı’da, padişahı korumakla görevli olan yeniçerilere “solaklar” deniyordu. Bu birlik Yıldırım Bayezid tarafından kuruldu. Korumalara neden solak dendiğini ise bilmiyoruz.

Solakların daha zeki olduğuna dair bir inanış olsa da bu kanıtlanmış bir gerçek değil. Ancak araştırmalar, bilgisayar oyunlarında ve sporda solakların daha başarılı olduğunu gösteriyor.

Futbol deyince akla gelen solak isimler: Maradona, Hagi, Lionel Messi, Sergen Yalçın, Emre Belezıoğlu, Prekazi ve Alex de Souza.

Farklı araştırmaların iddialarına göre solaklar daha fazla alerji sorunu yaşıyor, migrene daha eğilimli ve uykusuzluk hastalığı olan insomnia’ya yatkın olduklarına dair rivayetler var.

Dünyada sağlaklar çoğunlukta olduğu için bazı durumlarda solaklar zorlanıyor. Mesela makas aslında sağlaklara göre dizaynı edilmiş. Üniversitelerde ve konferanslarda kullanılan bu tür sandalyeler de solaklara göre değil. Keza konserve açacaklarını kullanmak da solaklar için kolay değil.

Bir araştırmaya göre, şizofreni, davranış bozukluğu gibi psikiyatrik rahatsızlıklar solaklarda daha fazla görülüyor.
Fransa’da yapılan bir araştırmada ise solakların sağlaklara göre daha fazla şiddete eğilimli oldukları görülmüş.

Ağustos’un 13’ü Dünya Solaklar Günü olarak kutlanıyor ama çoğu solağın bundan haberdar olduğunu sanmıyoruz.