BULLSHIT: Solaklar daha az kazanıyor hem de bilişemiyor ! – Solaklar.NET

BULLSHIT: Solaklar daha az kazanıyor hem de bilişemiyor !

Solaklıkla eğitim seviyesi, ücret gibi çeşitli kriterleri inceleyen bir araştırmaya göre, solaklar sağ elini kullananlara göre daha az maaş alıyor ve daha zayıf bilişsel özelliklere sahip.

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma bazı insanları kızdıracak nitelikte. Araştırmayı yapan Profesör Joshua Goodman, solak olmakla eğitim seviyesi ya da ücret gibi çeşitli kriterler arasındaki bağlantıyı inceledi. Araştırma, ABD ve İngiltere’de aynı tarihte doğmuş olan insanları ve bu insanların farklı sorulara verdikleri yanıtları kapsıyor.

Goodman günümüzde bir insanın solak olmasını ya da sağ elini kullanmasını hangi faktörlerin belirlediğinin net olarak bilinmediğini bir klasik girşi olarak başlangıçta belirtiyor. Her bilinemeyen durumda olduğu gibi, iyi bir yalan söylemenin en ideal yollarından “akıl yürütme teorisi” (Teorinin adını ben buldum, – solağım 😉 – ) ile olmayan “AKLA” gelen olasılıklar sıralanıyor. Akla gelen ilk olasılık genetikle ilgili; yapılan çalışmalar, sağ ellerini kullanan ebeveynlerin çocuklarının yüzde 10’u solak olurken, hem anne hem de babanın solak olması halinde çocuklarının solak olma oranı yüzde 26’ya çıkıyor. Bunun yanı sıra, solak olup olmamakta çevresel faktörler de rol oynayabiliyor.

solak-yazi
Profesörün birinci “gözlemi” ise şu: Solaklar sağ ellerini kullananlara göre daha zayıf bilişsel özelliklere sahip. Ayrıca solaklar arasında üniversiteye gidenlerin oranı da daha düşük.

Buradan Bullshit kısmına ışık hızında sıçrıyor: Sonuç olarak da, solakların iş hayatında kazandıkları ücretler diğerlerine göre daha az. Araştırmaya dahil olan dört denekten üçünün ortalama maaşı sağ elini kullananlara göre yüzde 10-12 daha düşüktü.

Ancak tabii ki bu araştırmanın argümanlarına itiraz edecek başka çalışmalar da gündeme gelecek. Solaklar bu habere çok üzülmesin; unutmamak gerekir ki, ABD’de son yedi başkanın beşi solaktı.

Küçük bir hatırlatma da SOLAKLAR.NET olarak biz ekleyelim: ABD’nin son 7 başkanından zekası en kıt olan hatta muhtemelen IQ seviyesi kendi ayakkabı numarasından bile düşük olanı sol elini kullanamıyordu.