13 Ağustos Dünya Solaklar Günü – Solaklar.NET

13 Ağustos Dünya Solaklar Günü

1997 yılında ABD’de solaklar arasında dayanışmayı artırmak için “Left Handers Day” adı ile ilk kez kutlanmaya başlayan “Dünya Solaklar Günü”, her yıl 13 Ağustos’ta kutlanmaya devam ediyor.

Dünya çapında bütün solaklar, yılın 365 günü, koşullar öyle olmak zorunda bıraktığından, yaşam tarzı çoğunluk sağlaklar için düzenlendiğinden, kendileri için uygun araçlar yeterince oluşturulmadığından sağlak olarak yaşamak zorunda.

Bu yılki ‘Dünya Solaklar Günü’ nedeniyle açıklanan son araştırmaya göre, solaklar kendilerini ‘solak olduğu için’ diğer insanlara göre daha ‘ayrıcalıklı’ görüyor. Hatta tarihteki önemli kişiliklere bakarak solaklığın kendilerine sunulmuş bir “süper güç” olduğuna bile inanıyor ki biz solaklar.net olarak bunun böyle olduğuna inananlardanız.

Gerçekten de solak insanlar nüfusun genelinde yüzde 10’luk bir azınlık iken beceri ve zekaları ile bu yüzde 10’luk oranın üzerinde bir performans gösteriyor. İş dünyasından sanata, spordan el becerisi gerektiren farklı alanlara ve genel olarak yaratıcılık gerektiren her türden yaşam alanına kadar pek çok alanda öne çıkmalarına rağmen gündelik hayatın içerisinde kendileri için gerekli kolaylığı yaratacak yönetimlerden yoksun kalıyor.

13 Ağustos Dünya Solaklar Günü, solakların kendi dünyalarında yaşamaktan çıkıp toplumsal alanda görünürlüklerinin arttığı bir gün olmasının yanısıra, hayatta solaklar aleyhine olan düzenlemelere ve hak ettikleri, yaşamlarını kolaylaştırıcı düzenlemeler için de seslerini duyurdukları önemli bir gün. Bakmayın siz web sitelerinin popüler solaklar günü içeriklerine. Önemli olan 13 Ağustos Dünya Solaklar Günü dolayısıyla en azından solakların da taleplerinin olduğunun duyulması, yılın 365 günü sağlak olarak yaşamak zorunda kalan solaklar için toplam fayda yaratacak sonuçların alınacağı bir gün haline gelebilmesi.

Ey sağlaklar; 13 Ağustos Dünya Solaklar Günü dolayısıyla, iş yerinizde, okulunuzda, evinizde solaklarla empati kurun, iş arkadaşınızı, sınıf arkadaşınızı, eşinizi ya da çocuklarınızın birer solak olarak hangi ihtiyaçlarının olduğunu gözlemleyin, onları birer solak olarak önemsediğinizi belirtin, onları kutlayın, belki küçük de olsa bir hediye alın. Hatta çok denemek isterseniz 13 Ağustos günü tüm işlerinizi sol elinizle yaparak hayatın kolay olup olmadığını bir deneyin, yaşadığınız zorluğu solakların yılın 365 günü yaşadığını hayal etmeye çalışın. Bu, işinizi, sıranızı veya hayatınızı paylaştığınız sessiz solakları anlamanız için önemli bir başlangıç olur.

Tüm solakların “13 Ağustos Dünya Solaklar Günü” kutlu olsun. Yılda sadece bir gününüz var, tepe tepe kullanın. Kalan bütün günler zaten sağlakların.

Ey solaklar; 13 Ağustos günü kendinizi kutlamayı unutmayın, çevrenize haber verin onlar da sizi kutlasınlar.